Jak dezinfikovat respirátor? A jak prát respirátor?

Roušky a respirátory se staly doslova fenoménem dnešní doby. A není divu, současná situace si vyžaduje, abychom se chránili před nebezpečným onemocněním COVID19, které ohrožuje celou naší planetu. Je však potřeba tyto ochranné pomůcky používat vhodně a správně, přičemž je nutné také myslet na to, aby byly co nejdelší dobu funkční. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak správně pečovat o respirátory, aby nám zajistily ochranu po co nejdelší možnou dobu.

Dezinfekce respirátoru nebo pořídit nový?

Zdaleka ne všichni z nás mají respirátorů dostatečné množství, tudíž se ptáme, jak udržet jejich životnost. Samozřejmě, že je nejlepší volbou si zakoupit nové respirátory FFP3, nicméně, když to z nějakého důvodu možné není, nastupuje otázka, jak alespoň ty stávající udržet odolné proti nákaze. Následující postupy však uplatňujte, až když není jiná možnost, a to jakožto nouzové řešení. Nezapomínejte ale, že respirátory obecně nejsou určeny k opakovanému používání, nýbrž k jednorázovému užití.

Jak dezinfikovat respirátor?

Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat. My se zaměříme na čtyři nejjednodušší, které zvládne každý.

Dezinfekce respirátoru v mikrovlnné troubě

K prvnímu z nich je zapotřebí mikrovlnná trouba, kterou máme k dispozici asi všichni. Jednoduše navlhčete respirátor, který poté vložte na pět minut do mikrovlnky. Mějte ovšem na paměti, že do trouby nemůžete v žádném případě vkládat respirátor, který disponuje kovovým ventilem či jinou kovou součástkou. V opačném případě hrozí vzplanutí.

Dezinfekce respirátoru chemickou cestou

Pakliže se ptáte, jak dezinfikovat respirátor chemickou cestou, můžete použít dezinfekci nebo rozprašovač. Ovšem i tady se najde úskalí, a to takové, že při opakovaném čištění dochází k výraznému snížení účinnosti filtru a tím pádem také k snížení obrané funkce respirátoru. Postup je však jednoduchý. Naneste dezinfekci na respirátor a nechte zaschnout. Další možností je pak dezinfekce pomocí UV záření, které nám snadno zajistí třeba UV lampa. V takovém případě se doporučuje „osvítit“ respirátor z každé strany zhruba po dobu tří minut.

Jak vyvařit respirátor?

Poslední ze způsobů, které si uvedeme, je asi ten nejrozšířenější, a to dezinfekce respirátoru za pomoci vyvařování. Postup je v tomto případě obdobný jako když vyváříme látkové roušky nebo pleny. Pamatujte ale na to, že některé respirátory FFP3 i FFP2 jsou určeny jen na jedno použití a vyvaření nemusí vydržet!

K dispozici máme v podstatě dvě možnosti, jak to udělat. Při první z nich můžeme využít pračku, což je ta jednodušší cesta. Pracujeme s teplotou vody nad 90° C, přičemž posloužit může také antibakteriální prací prášek. Vyvařit roušku se dá však i v klasickém hrnci, přičemž je vhodné použít takový, který již nepoužíváte a neměli byste v něm vařit potraviny. Hrnec posléze naplňte horkou vodou a vložte do něj respirátor či respirátory, pakliže jich máte více. I tady bychom se měli dostat co nejblíže k bodu baru. Vyvařujte je poté po dobu mezi pěti a deseti minutami. Po oschnutí je vhodné je přežehlit žehličkou o vysoké teplotě, díky čemuž ještě více minimalizujete možnost nežádoucích bakterií na respirátoru.

Dezinfekce respirátoru i dalších ochranných pomůcek je velmi důležitá

I nadále platí, že prevence před nákazou je tím nejdůležitějším. Tudíž je potřeba mít ochranných pomůcek co nejvíce a udržovat je ve stavu, díky nimž si udrží svou funkčnost a ochrání nás tak před nebezpečným onemocněním. Respirátory a roušky by se pak měly měnit každé čtyři hodiny, přičemž také platí, že čím častěji, tím lépe.

Přečtěte si další informace o respirátorech:

Označeno , , , , , , , , , , , , ,

1 komentář: „Jak dezinfikovat respirátor? A jak prát respirátor?

 1. Tak jestli si vzpomenu na všechny rady (a nesmysly) a shrnu je:
  1. horkovzdušnou troubu nastavit na cca 70st. Celsia a nechat 0,5 až 1 hod. respirátor na této teplotě a pak pověsit “někam do chodby” 🙂
  2. mikrovlnka ne, plíšky co drží tvar mohou způsobit i požár 🙁
  3. UV-C ano, starší “horská sluníčka s výbojkou” (např. Chirana) emitují i UVC (což je cca od 260 do 285 nm) a nechat působit alespoň 5 minut z každé strany na vzdálenost okolo 0,5 metru. U těch novějších horských sluncí se vám tak přilepí umělé nehty, protože mají jen UVA a UVB (omlouvám se za fórek). Ale pozor – lze koupit i “germicidní lampy” a “germicidní zářivky”, které emitují UVC!
  4. pára ne, podle zkoušek se prý narušuje vnitřní struktura a “krabatí se”
  5. chemické ošetření ano, vystříkat (provlhčit !) alespoň 70%ním Ethanolem (lihem, isopropylakoholem) z obou stran a nechat alespoň 24 hod. vyschnout (nejlépe zkombinovat s pravidlem “sedmi”, tj. mít na každý den jeden respirátor a ten na konci dne “vystříkat” a nechat vyschnout do té doby, než na něj za týden přijde řada). Prodávají se i lihové přípravky, přímo k tomu určené …
  6. “chemickou krabičku” neznám, ale kdo z vás má doma 3D tiskárnu? (tak to je rada na dvě věci)

  P.S. Ozón (generátor ozónu) ano, jde však také o velikost místnosti, aby ozónu bylo v místnosti dostatek (pozor na návod k používání – jak a kde použít !)
  Shrnutí pro normální lidi: kdo má horkovzdušnou troubu, použije bod 1. Kdo ji nemá, použijte bod 5. V obou případech po ošetření jde jeden respirátor použít 5 až 10 x !!!
  No, víc už se sem nevejde, tak přeji hodně zdraví 🙂.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *